Dzisiaj jest poniedziałek, 19 lutego 2018 godzina

A A A

Seminarium

2s5sIMG 1558sKrakowRegency14sregensy1sregensy2sPo Nowicjacie rozpoczyna się kolejny etap formacji, jakim są studia. Nasze seminarium znajduje się w Pieniężnie, na Warmii. Jest ono filią Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. W trakcie studiów przebywasz w dużym klasztorze, z hektarami pól, gospodarstwem rolnym, w otoczeniu pięknego parku. Jest to teraz Twój dom. Masz wykłady, pracujesz, pełnisz różne dyżury. Jesteś też bardziej samodzielny, masz szansę zaangażować się w wiele rzeczy. Uczysz się życia po „zakonnemu”. Czas studium filozoficzno – teologicznego daje szansę na poznanie człowieka oraz powoduje głębsze wzrastanie w misterium Chrystusa, które stale udziela się w Kościele (por. Konstytucje SVD).

Po czwartym roku studiów, czyli dwóch latach filozofii i dwóch latach teologii, jest przerwa w studiowaniu, ale nie we formacji. Wyjeżdżasz na swoją praktykę. Będziesz miał dwie możliwości:

Praktyka OTP (Overseas Trainig Program - program formacji transkulturowej): na dwa lub trzy lata możesz wyjechać na naukę „misyjnego rzemiosła” za granicę, do kraju misyjnego. Tam poznasz język, kulturę danego narodu i będziesz miał szansę przyjrzeć się z bliska pracy misjonarza.

Praktyka REGENCY: możesz również pozostać w Polsce. Wtedy na rok szukasz zatrudnienia jako „zwykły” pracownik. Poznajesz „normalne świeckie życie” i już samodzielnie szlifujesz swoje powołanie. Możesz pracować w domu dziecka, z biednymi czy w szpitalu, hospicjum, domu starców, ośrodku pomocy.

Po czasie praktyk wraca się do seminarium, by dokończyć ostatnie dwa lata studiów. Na trzecim roku teologii, czyli na piątym roku studiów, rozpoczynasz tak zwany Nowicjat Wieczysty, który ma przygotować cię do ostatecznej decyzji złożenia ślubów wieczystych. Jest to też czas wyboru miejsca, gdzie chcesz pracować, czy na misjach czy w Polsce. Śluby wieczyste składa się 8 września, w rocznice założenia Zgromadzenia Słowa Bożego. Gdy rozpoczniesz ostatni rok studiów, na jego początku w październiku, otrzymujesz święcenia diakonatu. Studia kończysz obroną pracy magisterskiej, po czym przyjmujesz święcenia kapłańskie. Jest to wielkie święto dla każdego z nas, naszych rodzin i całego Zgromadzenia. Po kilku, często ciężkich, ale i radosnych latach formacji, z bagażem wspaniałych wspomnień i doświadczeń, zostajesz kapłanem i misjonarzem. Są życzenia, łzy, ale przede wszystkim radość z nowych Apostołów Chrystusa.  

 

 

 

Copyright © 2013 WCM Werbiści

Realizacja: ORTH Multimedia